Kapat Ikon
Ulaşım & Otomotiv

Aktaş Holding bünyesinde çekici/kamyon, otobüs, römork/yarı römorklarda kullanılmak üzere roll, pistonsuz, komple, katlı, kabin gibi farklı hava süspansiyon sistemleri üretilmektedir.Çekici/kamyon hava süspansiyon körüğü genellikle yüksek tonajlı (>16t.) kamyon ve TIR'larda kullanılırken, artık günümüzde orta tonajdaki (7.5 - 16t.) treyler grubu araç ve çekicilerde de kullanımı artmaktadır. 

Kamyon, Çekici, Dorsede metalli körük olarak tabir edilen pleyt sacı ile kapatılmış körükler kullanılır. Bu körük tipinde körüğün şaseye bağlantısını körüğe kapatılan bir pleyt sacı sağlar. Aksa bağlantı noktasında ise pistona bağlantı, körüğe vulkanize edilmiş bir alt tas ya da bağımsız bir germe sacı ile yapılmaktadır. Bu ürünlerde silindirik veya konik olarak üretilirler.

Otobüs hava süspansiyon körükleri 50 yıl kadar önce otobüslerde yolların yapısından kaynaklanan salınımlar, titreşimler ve ani şokları absorbe edip sürüş konforunu iyileştirme ihtiyacından doğmuştur ve günümüzde neredeyse Avrupa'daki tüm otobüslerde hava süspansiyon körüğü kullanılmaktadır. Araçlarda daha konforlu sürüş ve daha optimum yükleme ihtiyaçlarına cevap vermek için hava süspansiyon körüklerini üretmekteyiz.

Genellikle otobüsler ve hafif ticari araçlarda tercih edilen körük tipi roll körüklerdir. Roll körükler çok üstün yaylanma hassasiyetleri olan körüklerdir. Genellikle uzun ürün boylarından dolayı çalışma çapları artmadan yüksek stroklara ulaşıp son derece konforlu süspansiyon sağlarlar. Uygun çap ve koniklikte üretilen pleyt ve pistonlar her iki bağlantı boğazı da konik olan bu ürünlere kolayca takılıp sökülerek simetrik olarak her iki yönde de monte edilebilirler. Ancak konik olarak üretilmiş tiplerde konik kısmın dar çaplı olan yönü pistona (aks-alt), geniş çaplı olan yönü ise pleyte (şase-üst) monte edilmek zorundadırlar.

Farklı kullanım alanları için değişik çalışma basınç aralıkları, bağlantı yükseklikleri, çalışma boşlukları, çalışma frekansları ve kaldırma kuvvetleri mevcuttur.

Otobüslerde hava süspansiyon körükleri hem yolculara yüksek sürüş konforu; hem de yolculuk süresince araç yüksekliğini aynı ve istenilen seviyede tutmayı sağlar. Bunun yanında, hava süspansiyon körükleri, yolcuların iniş ve binişlerinde kolaylık sağlamak amacıyla, otobüsü yana yatırma ve alçalma yapmasına imkan verir. Araçlarda, genellikle ön aksa iki hava süspansiyon körüğü ve arka aksa dört hava süspansiyon körüğü monte edilmesi gerekmektedir.

Treyler hava süspansiyon körükleri, yolun yapısından kaynaklanacak sallantı, yan yatma, zıplama, gezme gibi olumsuz etkileri engelleyerek yüklenmiş kargonun koruması ve sürüş güvenliğini sağlamak için tercih edilerek kullanılır. Bunun yanında, hava süspansiyon körükleri, aracı ve yükü çelik yaprak yaylı sistemlerden daha iyi koruduğu ispatlanmıştır.

Genel olarak, her aksta iki adet hava süspansiyon körüğü bulunurken, çok akslı araçlarda, araç boşken tekerlekleri korumak için bir aksta genellikle kaldırma körüğü bulunur

Tren (İkincil) Hava Süspansiyon Sistemleri; Aktaş'ın ana hedefi; oluşturulan bu güçlü bağı, stratejik hamlelerle kalıcı hale getirmek, yenilikçi ve değerlere önem veren anlayışın devamlılığını sağlamaktır.

Uzun yıllara dayanan deneyim, yüksek teknoloji, kaliteli işgücü ile Aktaş, hava süspansiyon sistemlerindeki uzmanlığını raylara da yansıtarak bu alanda yatırımlar yapmıştır. Tren körüğü sistemlerine ilişkin çalışma; 2008 yılında İstanbul Ulaşım firmasına ait ABB araçlarında, pnomatik ikincil süspansiyon sistemlerine test için montajı ile başlamıştır. Test sürecinin başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte 2011 yılının ortalarında, Aktaş, ikincil süspansiyon sistemleri üretimi ve testleri için profesyonel bir üretim alanı ve takımı oluşturmuştur. Yapılan bu yatırımlar ile birlikte Aktaş, Türkiye'de tren körüğünü üreten ilk firma olarak tarihe geçmiştir.

Aktaş, raylı sistemler süspansiyon sistemleri sektöründe sadece yerel pazara hizmet veren değil, global bir oyuncu olmak için çalışmalarına büyük bir enerjiyle devam etmektedir.

Aktaş Global Şirketleri

Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri, Bursa, Türkiye

Aktaş Holding'le aynı adı taşıyan Aktaş, büyük oranda yurt içi körük pazarına yönelik üretim yaptığımız, yüksek pazar payına sahip olduğumuz ilk ve en yaygın ticari markamızdır. Bu markamız altında, otomotiv ilk kullanıcıları ve yedek parça sektörüne yönelik olarak Türkiye'de yaygın olarak kullanılan roll körük, komple ve pistonsuz körük üretimi gerçekleştirilmektedir. Hammadde girişlerinde başlayıp final sevkiyat adımına kadar oldukça sıkı izlenen kalite prosedürleri altında tüm üretim süreci boyunca 90'dan fazla parametre kontrol edilmektedir.

Kuruluş Yılı: 1999
Lokasyon: OSB Ali Osman Sönmez Bulvarı No:13/1A 16140 Nilüfer, Bursa / TURKEY
Faaliyet Alanı: Körük, Kauçuk Hamuru, Kordbezi, Membran Üretimi
Tel: +90 224 300 00 00
Fax: +90 224 300 0099
E-Posta: info@aktasholding.com
Web: www.aktasholding.com


Techno Aktaş, Plovdiv, Bulgaristan

Techno Aktas AD, Aktaş Holding'in Bulgaristan'daki tesisleri 19 Mayıs 2008'de faaliyetlerine başlamıştır. Aktaş Holding'in Hava Süspansiyon Körükleri ve EPDM İzolasyon Membranları üretimlerinin gerçekleştirileceği tesislerde 4500 m2 kapalı alanda üretimin yanı sıra 850 m2 lojistik deposu yer almaktadır ve genel olarak Avrupa kıtasına ihracat yapan lokasyondur.

Kuruluş Yılı: 2007
Lokasyon: Plovdiv /Bulgaristan
Faaliyet Alanı: Süspansiyon Körük Üretim
Tel: +359 32 279 500
Fax: +359 32 279 501
E-Posta: info@aktasholding.com
Web: www.aktasholding.com


LFT Germany GmbH, Köln, Almanya

LFT Germany, Almanya Köln/Dormagen'de bulunan LFT GmbH 2000 yılı başlarında kuruldu. Firmamız Avrupa'da Aktaş Holding'in ürünlerinin satış pazarlama, lojistik ve depolama faaliyetlerini yapmaktadır.
LFT Germany 1000 m2 kapalı alanda koşulsuz müşteri memnuniyeti ile tüm Avrupa ülkelerine ithalat ve ihracat aktivitelerini gerçekleştirmektedir.

Kuruluş Yılı: 2000
Lokasyon: Kruppstrasse 2a, 41540 Dormagen/Almanya
Faaliyet Alanı: Otomotiv Yedek Parça Satış Pazarlama
Tel: +49 21 33 263 100
Fax: +49 21 33 263 101
E-Posta: info@airsprings.de
Web: www.airsprings.de


Aktas North America, Chicago, ABD

2009 yılında ABD'nin Chicago bölgesinde faaliyete geçen firmamız, Aktaş Holding ürünlerinin başta ABD olmak üzere tüm Kuzey Amerika'daki satış pazarlama, lojistik ve depolama faaliyetlerini yürütmektedir.

Kuruluş Yılı: 2009
Lokasyon: 7095 Barry St. Rosemont IL 60018 ABD
Faaliyet Alanı: Otomotiv Yedek Parça Satış Pazarlama
Tel: +1 877 662 58 27
Fax: +1 866 518 38 12
E-Posta: airtech@aktasna.com
Web: www.aktasna.com


Ankeshu Rubber Technology, Huzhuo, Çin

Aktaş Holding şirketlerinden Ankeshu, 2009 yılında Çin'de körük üretimiyle faaliyete geçmiştir. Körük üretimiyle dünyanın öncü firmalarından biri ve sektörün taşıyıcı gücü olan Aktaş Holding'in en yeni üyelerinden biri olan Ankeshu, tüm paydaşlarına modern yapısını yansıtarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Kuruluş Yılı: 2009
Lokasyon: Huzhuo, Çin
Faaliyet Alanı: Süspansiyon Körük Üretim
Tel: + 86 572 661 28 83
E-Posta: info@aktasholding.com
Web: www.aktasholding.com


Aktaş Serbest Bölge, Bursa, Türkiye

Aktaş Serbest Bölge, Aktaş Holding'in ileriyi hedefleyen vizyonuna paralel olarak prosesleri geliştirilmiş ve teknolojik entegrasyonu tamamlanmış olarak Gemlik Serbest Bölgesi'nde 2002 yılında kurulan Aktaş Serbest Bölge, Aktaş Holding'in üretimdeki yeni gücüdür. 6000 m2 kapalı alanda faaliyet göstermektedir. Körük üretiminin gerçekleştirildiği firmalarımızdan biri olan Aktaş Serbest Bölge, yeni üretim teknolojileri ve artan kapasitesi sayesinde Aktaş Holding'in öncü yüzü olmaktadır.

Kuruluş Yılı: 2002
Lokasyon: Serbest Bölge Gemlik / BURSA
Faaliyet Alanı: Süspansiyon Körük Üretim
Tel: +90 224 524 85 71
Faks: +90 224 524 85 70
E-Posta: info@aktasholding.com
Web: www.aktasholding.com


Aktaş Holding, Bursa, Türkiye


1938 yılında küçük bir atölyede lastik tamiri ile temelleri atılan Aktaş Holding bugün, dünyanın dört bir yanında üretim tesisleri bulunan, 90'dan fazla ülkede ürünleri satılan, bağımsız yedek parça piyasasında dünyanın en geniş ürün gamına sahip, hava süspansiyon sistemlerinde sektöründe dünyada ilk üç firma arasında yer alan bir şirketler topluluğudur. Aktaş, 2023 yılında sektöründe dünya lideri olmayı hedeflemektedir.

Ulaşım, yeşil enerji ve yapı gibi 3 ana stratejik alanda faaliyetlerini gruplandıran Aktaş Holding, Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Almanya, Çin, Brezilya, ABD gibi ülkelerde üretim ve lojistik merkezleri ile faaliyet göstermektedir.


 

Kuruluş Yılı: 1938
Lokasyon: Bursa, Türkiye
Faaliyet Alanı: Ulaşım, Yeşil Enerji, Yapı
Tel: +90 224 300 00 00
Faks: +90 224 300 00 99
E-Posta: info@aktasholding.com
Web: www.aktasholding.com
Bilgi Toplumu Hizmetleri | 2024 Aktaş Holding. Tüm hakkı saklıdır.